W nocy z 30 października a 31 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Osoby pracujące tego dnia na nocnej zmianie będą w związku z przestawieniem zegarów pracować o godzinę dłużej, a co za tym idzie, pojawi się pewna niejasność na grafiku czasu pracy. W jaki sposób rozliczyć czas pracy w tym dniu i jak wydłużenie czasu pracy wpłynie na wynagrodzenie pracownika? Na te pytania odpowiem w poniższym artykule.
Zmiana czasu na zimowy a nadgodziny
Pracownik, który ma zmianę w nocy z 30 na 31 października i ma wykonywać pracę np. od 22:00 do 6:00 przez 8 godzin, faktycznie będzie ją świadczył przez 9 godzin. Dla pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie w związku z tym przekroczony zostanie obowiązujący wymiar czasu pracy, a co za tym idzie, pracownik będzie pracował w godzinach nadliczbowych. Jako pracodawca będziesz musiał wypłacić wynagrodzenie za tę godzinę. Na skutek zmiany czasu z godziny 3:00 na 2:00 pracownik wypracuję jedną nadgodzinę dobową przypadającą w porze nocnej, płatną z dodatkiem w wysokości 100% stawki godzinowej.
Dodatkowo trzeba dopłacić 20% minimalnej stawki godzinowej z tytułu pracy w porze nocnej. Zamiast wypłaty dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, możesz rozważyć udzielenie czasu wolnego. Jeśli o czas wolny zawnioskuje pracownik, to skróć pracę w innym dniu o godzinę. Kiedy pracownik nie złoży wniosku, a mimo to będziesz chciał udzielić wolnego, zamiast wypłacać dodatek, skróć zmianę o 1,5 godziny w innym dniu.
Najlepiej gdybyś zaplanował krótszą zmianę na dzień 31.10 tj. rozpoczynającą się godzinę później lub kończącą wcześniej, jeśli jest to możliwe z perspektywy organizacji pracy. Zwłaszcza w systemie podstawowym ma to duże znaczenie w kontekście przepisów Kodeksu Pracy, ponieważ norma dobowa wynosi 8 godzin, nie więcej. Plan pracy nie powinien więc być ustalany ze zmianami dłuższymi niż 8 godzin.
Grafik Optymalny podświetli zmianę i poinformuje Cię o powstałych nadgodzinach, a także wykaże czy są to nadgodziny dobowe płatne z dodatkiem 50% lub 100% czy nadgodziny średniotygodniowe.
W przypadku pracy w systemie równoważnym 12-godzinnym możesz od razu zaplanować zmianę dłuższą niż 8 godzin. Planując zatem zmianę np. od 22:00 do 6:00, policz 9 godzin. Nadgodziny dobowe nie wystąpią.
Przykład 1:
Pracownik w systemie równoważnym ma zaplanowaną zmianę z 30 na 31 października w godzinach 22:00-06:00. W związku ze zmianą czasu pracownik przepracuje 9 godzin. Przełożony na etapie planowania grafiku przewidział tę sytuację i zaplanował pracownikowi 28 października krótszą tj. 7-godzinną zmianę i tym samym zrównoważył zmianę 9-godzinną. Nie powstaną żadne przekroczenia.
Udzielenie wolnego zamiast wypłaty dodatku
Jak wspomniałam wyżej, jako pracodawca masz możliwość poza wypłaceniem wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach, skompensować pracownikowi taki czas pracy czasem wolnym w stosunku 1:1 na wniosek pracownika lub 1:1,5 na wniosek pracodawcy. Zwróć uwagę, że nadgodzina powstanie w ostatnim dniu miesiąca, a więc jej skompensowanie ustal w grafiku we wcześniejszy dzień.
Przykład 2:
Pracownik w systemie podstawowym będzie wykonywał zmianę z 30 na 31 października w godzinach 22:00-06:00. W związku ze zmianą czasu pracownik przepracuje więc 9 godzin. Przełożony na etapie planowania grafiku przewidział tę sytuację, uzyskał wniosek pracownika o udzielenie wolnego, w zamian za dłuższą niż wynika z normy pracę w tym dniu. Tym samym 28.10 pracownik zakończy pracę po 7 godzinach. Nie będzie konieczności wypłaty dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
Przykład 3:
Pracownik w systemie podstawowym będzie wykonywał zmianę z 30 na 31 października w godzinach 22:00-06:00. W związku ze zmianą czasu pracownik przepracuje 9 godzin. Przełożony na etapie planowania grafiku przewidział tę sytuację i udzielił czasu wolnego, w zamian za dłuższą niż wynika z normy pracę w tym dniu. Tym samym 28.10 pracownik zakończy pracę po 6,5 godzinach. 1,5 godziny to czas wolny udzielony za 1 godzinę nadliczbową. Nie będzie konieczności wypłaty dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
Stosując to rozwiązanie, ustal skrócenie zmian w taki sposób, aby przypadało w innym dniu dla poszczególnych pracowników, jeśli chcesz zapewnić w miarę płynne funkcjonowanie firmy.
W Grafiku Optymalnym każdą powstałą nadgodzinę możesz rozliczyć czasem wolnym na wniosek pracownika lub przełożonego. Możesz też sprawdzić bilans nadgodzin pozostałych do skompensowania.
Doba pracownicza a zmiana czasu
Kwestia zmiany czasu dotyczy także doby pracowniczej, która obejmuje kolejne 24 godziny od rozpoczęcia pracy. W przypadku zamiany czasu z letniego na zimowy doba pracownicza, która rozpoczęła się o godzinie 8:00 w ostatnim dniu obowiązywania czasu letniego, trwa do godziny 7:00 następnego dnia. Zwróć na to uwagę w aspekcie np. odpoczynku dobowego, który musi wystąpić w ramach doby pracowniczej.
Podsumowanie
W systemie Grafik Optymalnym automatycznie stworzysz grafik pracy i nie będziesz musiał się przejmować znajomością przepisów i powyższymi niuansami. Zastosowanie naszego systemu pozwoli Ci także na oszczędności. Dzięki notyfikacjom nie przegapisz żadnej nadgodziny i łatwo rozliczysz je czasem wolnym. Chcesz sprawdzić, jak działa Grafik Optymalny? Wypróbuj nasz program i korzystaj z jego funkcjonalności przez 30 dni za darmo.