Tworzenie grafiku czasu pracy na maj 2018 nie będzie łatwym zadaniem. W tym roku tzw. długi weekend majowy jest baaardzo długi. 1 maja wypada we wtorek, a 3 maja w czwartek, co oznacza, że biorąc 3 dni urlopu mamy wolny cały tydzień. Z perspektywy osoby tworzącej grafiki może być to utrapieniem, bo pewnie wielu pracowników chciałoby z tego baaardzo długiego weekendu skorzystać. To nie koniec. Na przełomie maja i czerwca jest drugi wolny weekend, związany ze świętem Bożego Ciała. Jak zatem zaplanować dobry grafik pracy na maj 2018?
Poniżej znajdziesz nasze wskazówki:
- W maju jest 20 dni pracujących do zaplanowania i aż 11 dni wolnych. Oznacza to, że pracownik zatrudniony na pełnym etacie musi przepracować 160 godzin, na ½ etatu 80 godzin, na ¼ etatu 40 godzin.
- Tydzień w rozumieniu Kodeksu Pracy w maju liczymy od wtorku do poniedziałku. W takich przedziałach musisz udzielić pracownikom ciągłej, 35-godzinnej przerwy na wypoczynek.
- Jeśli jednak w Twojej firmie przyjęty jest kwartalny okres rozliczeniowy, to tydzień liczony będzie od niedzieli do soboty.
- Dla firm funkcjonujących w półrocznych i rocznych okresach, tydzień kodeksowy pokrywa się z kalendarzowym i przypada na dni od poniedziałku do niedzieli.
- W maju wypada dużo dni świątecznych - dni 1, 3, 20 i 31 maja to święta ustawowo wolne od pracy. Nie wolno planować pracy na te dni, z wyjątkiem tych prawnie dozwolonych, które znajdziesz tutaj.
Handel w maju 2018
- Biorąc pod uwagę ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, dla handlu maj nie jest miesiącem najgorszym, bo wypadają tylko dwie niedziele niehandlowe - 13 i 20 maja. Nie ustalaj pracy na te dni. W pozostałe niedziele, jak i w soboty poprzedzające niedziele niehandlowe wzmocnij obsadę, bo ludzie kiedyś muszą zrobić zakupy.
- Podobnie zwiększ ilość pracowników przed drugim, długim wolnym weekendem, który zaczyna się 31.05 w Boże Ciało.
- W sklepach spożywczych konieczne będzie zaplanowanie większej liczby pracowników na dni po niedzielach niehandlowych, świętach i po długim weekendzie, bo klienci będą chcieli uzupełnić pustki w lodówkach.
- Dane pokazują, że w niedziele niehandlowe ruch ze sklepów i centrów handlowych przeniósł się na miejskie deptaki. Oblegane są też restauracje, kina i wszelkie miejsca przeznaczone do rodzinnego spędzania czasu. Jeśli zatem planujesz czas pracy dla restauracji, zwłaszcza w spacerowej okolicy lub parku rozrywki, zwiększ ilość pracowników na te niedziele.
- 26 maja przypada Dzień Matki a 1.06 Dzień Dziecka. Jeśli prowadzisz sklep z adekwatnym asortymentem - kwiaciarnie, sklep z zabawkami - zaplanuj większą liczbę pracowników do obsługi klientów w te dni oraz przed nimi, bo będzie się działo.
- Jeżeli twoja firma prowadzi działalność opartą na turystyce - hotelarstwo czy gastronomię w miejscowościach turystycznych, to spodziewaj się oblężenia w długi weekend majowy oraz w Boże Ciało, które rozpoczyna drugi wolny weekend. Musisz zatem wziąć to pod uwagę, planując grafik pracy na maj 2018, by nie zabrakło Ci rąk do pracy.
- Ukończony grafik pracy musisz przedstawić załodze najpóźniej 23 kwietnia.
Maj z punktu widzenia osoby układającej grafik pracy jest miesiącem wymagającym. Zdajemy sobie sprawę, że zaplanowanie dobrego i zgodnego z zasadami Kodeksu Pracy grafiku to ciężkie zadanie. Dlatego Grafikoptymalny.pl w prosty sposób pomoże Ci usprawnić proces tworzenia grafiku pracy i pozwoli obniżyć koszty!
Zobacz, jak może wyglądać Twój kolejny grafik pracy:
Chcesz mieć dobry grafik pracy na maj 2018?