Prezydent podpisał ustawę, która zakłada ograniczenie handlu w niedziele. Zgodnie z ustawą handel będzie możliwy tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, chyba, że wypada wtedy święto, w które sklepy nie mogły być czynne już wcześniej. W Wigilię i Wielką Sobotę handlować będzie można tylko do godziny 14.
Z ustawy są wyłączone m.in apteki, stacje benzynowe, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, sklepy w przeważającej części sprzedające kwiaty, prasę, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe, kupony gier losowych, stoiska na festynach, jarmarkach, sklepy w hotelach i na lotniskach. Pełną treść ustawy oraz wykaz sklepów wyłączonych z zakazu możesz znaleźć tutaj.
Jeśli twój sklep jest czynny również w niedziele i dotyczy Cię ustawa, to począwszy od marca musisz tworzyć grafiki czasu pracy w nieco inny sposób.
10 wytycznych tworzenia dobrych grafików pracy
- Nie planuj pracy w wybrane dni:
- Marzec: 11 i 18, a ponadto w dniu 31.03 po 14.00
- Kwiecień: 1, 8, 15, 22
- Maj: 13 i 20
- Czerwiec: 10 i 17
- Lipiec: 8, 15 i 22
- Sierpień 12 i 19
- Wrzesień 9, 16 i 23
- Październik 14 i 22
- Listopad 11 i 18
- Grudzień 9, a ponadto w dniu 24.12 po 14.00
- Wzmocnij obsadę w grafiku na soboty poprzedzające powyższe niedziele, zazwyczaj w dni poprzedzające święta jest więcej klientów niż zwykle.
- Zaplanuj więcej pracowników również na poniedziałek po niehandlowych niedzielach, zwłaszcza jeśli prowadzisz sklep spożywczy.
- Dodaj dodatkowych pracowników w harmonogramie na niedziele handlowe. Powinno być więcej tych klientów, którzy mają możliwość robienia zakupów wyłącznie w niedziele.
- Jeśli to możliwe spróbuj wydłużyć godziny otwarcia sklepu w soboty poprzedzające niehandlowe niedziele i zaplanuj adekwatne pokrycie w grafiku, by dać większą możliwość zrobienia zakupów tym klientom, którzy i tak są zmuszeni pracować w weekendy.
- Niedziela jest określona zegarowo czyli od 00:00 do 23:59, a nie jak kiedyś od 6:00 w niedzielę do 6:00 w poniedziałek, więc jeśli Twój sklep jest czynny w sobotę np. do godziny 3:00 w dobie niedzielnej, musisz skrócić godziny otwarcia do 24:00, a tym samym zmiany pracowników muszą się kończyć też najpóźniej o 24:00.
- W związku z powyższym zmianę poniedziałkową możesz rozpocząć już zaraz po północy w niedzielę. Jeśli więc po dniu wolnym potrzebujesz przygotować sklep do sprzedaży, możesz rozpocząć zmiany poniedziałkowe odpowiednio wcześnie.
- Nie przejmuj się koniecznością zapewnienia pracownikowi co czwartej niedzieli wolnej, bo nie będzie czterech handlowych niedziel w tym roku.
- Nie zatrudniaj w systemie pracy weekendowej. Taki pracownik i tak nie może pracować w niedziele niehandlowe.
- Otwórz sklep w niedzielę niehandlową jeśli jesteś jego właścicielem i będziesz sam prowadził sprzedaż.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nowej ustawie, sprawdź inny artykuł na naszym blogu.
Chcesz tworzyć lepsze grafiki pracy? Sprawdź poniżej
Szybkie zmiany prawa prowadzą do tego, że tworzenie grafiku pracy na każdy miesiąc jest dużym wyzwaniem.
W Grafiku Optymalnym Twój grafik pracy jest zawsze dostosowany do najnowszej wersji Kodeksu Pracy. A ponadto wygląda całkiem nieźle i ma wiele dodatkowych funkcji. Sprawdź poniżej!